Miti o negi: držijo ali ne?

ČAS JE, DA SPOZNATE RESNICO!

Nasveti naših babic so pogosto dobri in koristni. Žal pa so nekateri med njimi bolj podobni pravljicam. Za vas smo preverili dvajset mitov o negi in jih dopolnili s sodobnimi znanstvenimi spoznanji.

Zmote in napačna prepričanja

Kaj je mit?

Beseda mit izvira iz grščine in označuje zmotna prepričanja, v katera ljudje verjamejo brez dokazov, čeprav pogosto že dolgo nimajo več nobene zveze z aktualnimi spoznanji. Zakaj miti tako trdovratno vztrajajo v naši zavesti? Na primer, ker smo se tega naučili že v mladosti in nato nikoli pozabili. In tako pri vsakodnevnih kopalniških opravilih že od nekdaj ponavljamo določene stvari – preprosto zato, ker vanje verjamemo in smo jih navajeni opravljati. Preverili smo mite na področju nege obraza in las in odkrili zanimiva zmotna prepričanja.

Miti o negi obraza

Res mislite, da lahko zobna pasta pomaga pri mozoljih? Nekatera prepričanja so povsem zgrešena, a se prenašajo iz generacije v generacijo. Zbrali smo nekaj mitov o negi obraza in razkrili resnico.
Nega obraza: resnica ali zmota?

Mit: Koža postane odvisna od vlažilne kreme.

Zagotovo ne. Vaša koža se ne privadi na nego, tako da zadrži manj vlage in tvori manj lipidov. Kreme le uravnavajo pomanjkanje določenih snovi in okrepijo naravne zaščitne plasti naše kože.
Nega obraza: resnica ali zmota?

Mit: Otiranje z brisačo je dobra masaža obraza.

Povsem napačno. Kožo je treba previdno osušiti. Po čiščenju kožo na obrazu nežno popivnajte z mehko brisačo. To morda traja nekoliko dlje, vendar manj obremenjuje vašo kožo.
Nega obraza: resnica ali zmota?

Mit: Piling izsuši kožo.

Pa kaj še. Piling nežno odstrani nečistoče in odmrle kožne celice, spodbudi obnavljanje celic in pospeši prekrvitev v zgornjih plasteh kože. Poleg tega odstrani odvečno maščobo, ne da bi porušil ravnovesje v koži in jo izsušil. Preizkusite NIVEA rižev piling, ki s pomočjo luščilnih delcev 100 % naravnega izvora podpira naravne procese obnove kože.
Nega obraza: resnica ali zmota?

Mit: Zobna pasta pomaga proti mozoljem.

Ne, prosim! Nekatere zobne paste vsebujejo cink in imajo lahko dejansko izsušujoč in protivneten učinek. Številne pa vsebujejo tudi fluor in mentol. Ti sestavini razdražita kožo in stanje mozoljev se lahko celo poslabša.
product-stage-bg

Miti o negi las

Na glavi imamo šest milijonov las. In nešteto prepričanj se vrti prav okoli nege las in tega, kako bi jih kar najhitreje zrastlo čim več. Kaj imajo miti skupnega s šamponom? Enkrat jih je potrebno temeljito izprati. Pa dajmo!
Nega las: Pozabite na zastarele mite!

Mit: Striženje konic spodbuja rast las.

Žal ne drži. Lasje ne rastejo hitreje in ne postanejo gostejši–tudi če vsak mesec tečete k frizerju. Za rast so odgovorne lasne korenine, ki jih striženje ne spodbuja. Vseeno pa negovane konice pripomorejo k bolj zdravemu videzu las. Preberite več o tem, kako pa lahko spodbudite rast las.

Nega las: Pozabite na zastarele mite!

Mit: Sijoče lase dobimo s 100 potegi s krtačo.

Niti slučajno. Pogosto česanje pospeši prekrvitev lasišča in s tem tvorbo sebuma, da se naravna maščoba porazdeli tudi po laseh. Ta maščobni film je torej razlog za sijoč videz las. Preberite več o nasvetih za nego dolgih las.
Nega las: Pozabite na zastarele mite!

Mit: Lase je najbolje striči ob polni luni.

Mogoče. Plima in oseka sta dokaz, kako močno luna vpliva na morsko vodo. Privrženci lune verjamejo, da vpliva tudi na ravnovesje vode v telesu in laseh. In lasje naj bi hitreje rasli, če jih strižemo ob rastoči luni.
Nega las: Pozabite na zastarele mite!

Mit: Pivo in jajca so odlični za močne lase.

Vsekakor. Zmešajte jajčni rumenjak in oljčno olje, pustite dlje časa učinkovati in nato dobro sperite – ta doma narejena različica balzama bo lase naredila sijoče. Pivo poskrbi, da so lasje močnejši na otip, toda vonj žal ni najbolj prijeten. Preberite več vsakdanjih nasvetov o negi las.

Miti o telesu

Poglejmo od blizu nekaj lepotnih mitov – od glave do pet. Boste s potenjem res shujšali? Bi morali vodo piti še dolgo po tem, ko niste več žejni? Naj bo resnica taka ali drugačna, tukaj je.
Nega telesa: Gola resnica.

Mit: Spanec pred polnočjo je najbolj dragocen.

Narobe: Pomembno je, da faze globokega spanca – čas, v katerem se sprostita telo in duh – potekajo predvsem v prvih petih urah po tem, ko zaspimo. Ali je to pred polnočjo ali po njej, ne igra nobene vloge.
Nega telesa: Gola resnica.

Mit: Vode ne moremo nikoli preveč spiti.

Oh, seveda lahko. Preveč vode lahko telesu celo škoduje. Ko se močno potimo, telo izgublja sol. Približno priporočilo glede količine vode je 2–3 litre dnevno, odvisno od telesne teže in aktivnosti.
Nega telesa: Gola resnica.

Mit: Potenje poskrbi za lepo postavo.

Ni res. Potenje izboljša naše počutje, vendar zato ne bomo prav nič vitkejši. Ni pomembno, ali govorimo o športu ali savni: voda, ki jo izgubimo s potenjem, se s pitjem po aktivnosti takoj pokaže na tehtnici.
Nega telesa: Gola resnica.

Mit: Znoj pod pazduhami ima vedno neprijeten vonj.

Nikakor ne. Sama mokrota pod pazduhami nima vonja. Neprijeten vonj se pojavi šele, ko bakterije na koži začnejo razkrajati znoj. Za 48-urno zaščito preizkusite NIVEA Sanfte Rasur dezodorant z dragocenimi sestavinami in edinstvenim vonjem NIVEA kreme.
Nega telesa: Gola resnica.

Mit: Sedenje s prekrižanimi nogami povzroča krčne žile.

Pozabite na to! Čeprav se krčne žile običajno začnejo na hrbtni strani kolen, to da jih prekrižate, ne igra prav nobene vloge pri njihovem pojavu. Krčne žile so v prvi vrsti povezane z genetiko.
Nega telesa: Gola resnica.

Mit: Zaradi britja dlačice postanejo gostejše.

Ne drži. Ko pobrite dlačice ponovno zrastejo, njihove tope konice delujejo debelejše, ker so vse enako dolge. Že poznate NIVEA Sanfte Rasur linijo, ki smo jo razvili posebej za britje in nego ženske kože? Preberite še več koristnih nasvetov o britju ženske kože.
Nega telesa: Gola resnica.

Mit: Dolgo kopanje izsuši kožo.

V osnovi to drži, a z nekaj navodili lahko brez skrbi uživate v kopeli. Temperatura: 38 stopinj. Trajanje: največ 30 minut. In ne pozabite na nego po kopanju. NIVEA Smooth Sensation mleko za telo zagotavlja celodnevno globinsko vlaženje za dolgotrajno bolj gladko kožo.

 

 

Vsakdanji miti

Kaj se skriva za govoricami, da čokolada povzroča mozolje? Pomagamo vam razumeti nekatera prepričanja in razkriti nekatere zmote.
Prepričanja o tem in onem

Mit: Čokolada povzroča nastanek mozoljev.

Narobe. Nezdrava prehrana ima lahko škodljiv učinek na videz kože. Toda glavni krivec za mozolje so zamašene pore, ki se pojavijo zaradi povečane tvorbe sebuma in odmrlih kožnih celic. Vzroki za to so hormonsko stanje, tip kože ali nega kože.
Prepričanja o tem in onem

Mit: Madeže na nohtih povzroča pomanjkanje kalcija.

Ne drži. Vzroki za madeže so verjetno majhne poškodbe v rastni coni nohta.
Prepričanja o tem in onem

Mit: Branje pri šibki svetlobi je škodljivo.

Ne drži. Branje pod odejo ob svetlobi žepne svetilke ne kvari oči. Očesne mišice se morajo zaradi šibke svetlobe resda bolj naprezati, toda vid se zato ne poslabša.
Prepričanja o tem in onem

Mit: Porjavelost ščiti pred sončnimi opeklinami.

Deloma drži. Kdor se na dopust odpravi z rahlo porjavelo kožo, potrebuje manjšo UV-zaščito. Toda goljufanje s samoporjavitvenimi izdelki ne pomaga, saj ti v nobenem primeru ne ščitijo pred sončnimi opeklinami. Vedno poskrbite za zadostno zaščito kože pred soncem.
Prepričanja o tem in onem

Mit: V avtu ne moremo porjaveti.

Deloma drži. 35 % UVB-žarkov in velik del UVA-žarkov prodre skozi avtomobilsko steklo, zato lahko povzročijo porjavitev kože in jo tudi poškodujejo. Razen če uporabite kremo z ustrezno visokim zaščitnim faktorjem. NIVEA Sun izdelki so vam na voljo tudi z zaščitnim faktorjem 50.