Mastna in nečista koža

PRAVA NEGA IN ČIŠČENJE OBRAZA
Tukaj odkrijte kakšno nego obraza potrebuje mastna koža in preprečite, da bi se pojavili mozolji, ogrci in akne. Poiščite pravi način za čiščenje obraza.

Prepoznavanje nečiste kože po njenih simptomih

Tvorba posebnih kožnih olj ima pozitiven učinek na videz kože na obrazu. Sebum namreč ohranja kožo mehko, okrepi bariero kože in ščiti pred izsušitvijo. Toda nekateri ljudje trpijo zaradi prekomernega delovanja žlez lojnic. Rezultat: Koža ima močan lesk in je nagnjena k aknam, mozoljem in ogrcem. Odkrijte pravo nego obraza za mastno kožo.
mastna-in-nečista-koža

Povečan masten lesk? Razlog je mastna koža

Glede na raven vlage in olja v koži, razlikujemo nego za normalno, mešano, mastno in suho kožo. Že sam videz vaše kože vam pomaga prepoznati, ali imate mastno kožo ali ne.

Mastna koža je nagnjena k prekomerni tvorbi loja, kar ima lahko zelo različne vzroke. Odvečni loj se izraža kot močan lesk, ker je površina kože mastna. To prekomerno tvorbo loja v medicini imenujemo »seboreja«.

Mastna koža ima povečane pore. Njena prednost pa je, da se počasneje stara. Je namreč občutno manj nagnjena k nastanku gub, ker ima loj pozitiven učinek na raven vlage v koži.

 

Več mozoljev na T-predelu

Ljudje z mastno kožo so pogosto nagnjeni k nečistočam na koži, kot so ogrci in mozolji. Predvsem med puberteto pride do hormonskih nihanj, kar pomeni, da so lahko pojavi mastna in nečista koža, saj določeni hormoni pospešijo tvorbo maščob v koži. Problematično območje, kjer se lahko pojavijo številni mozolji, je predvsem T-predel (čelo, nos in brada), prav tako se pogosto pojavijo tudi na vratu in ramenih.

Nečista koža je lahko tudi posledica drugih dejavnikov kot so na primer stres, hormoni in neprimeren življenjski slog. Zaradi prekomerne tvorbe loja se pore hitro zamašijo, kar povzroči zamašitev v kanalih žlez lojnic. Pore se tako občutno razširijo in nastanejo lahko ogrci in mozolji.


Akne: ko mozolji podivjajo

Zlasti med puberteto mnogi najstniki trpijo zaradi aken. Včasih se te nadaljujejo celo v odrasli dobi. V obeh primerih obvezno obiščite zdravnika.

Vzroki za akne in njihove značilne oblike se lahko zelo razlikujejo. Tako lahko tudi ljudje z mastno in nečisto kožo pogosto trpijo zaradi aken. Do tega pride, ker povečana tvorba loja vpliva na zamašitev por in nastanek številnih mozoljev. Zaradi odvečnega loja in spremembe pH-vrednosti kože pride do oslabitve zaščitne funkcije kože. Neravnovesje običajne kožne flore, ki jo sestavljajo različne bakterije je tako porušeno, kar pa lahko hitro povzroči, da se pojavijo akne. Na obrazu, hrbtu in ramenih se pojavijo okužbe, ki so včasih lahko celo boleče. Mnoge študije so potrdile, da so zlasti hormonska nihanja glavni vzrok za ogrce in mozolje.

Najbolj ekstremno obliko mastne kože povzroča seboroični ekcem. Pri tem se na koži naselijo glive, ki se »hranijo« z lojem ter se v kislem okolju zelo udobno počutijo. Te glive povzročajo vnetja, ki jih lahko spremljata močna srbečica in skelenje. Pri takšnih okužbah je še posebej pomembno, da čimprej obiščete dermatologa.


Tako delujejo žleze lojnice.

Naša koža je po eni strani prekrita z vodo iz žlez znojnic, po drugi strani pa tudi z lojem in oljem iz poroženele plasti kože. Žleze lojnice se nahajajo v usnjici in so neposredno povezane z izvodili dlačnih mešičkov. Tvorba loja je odvisna od dela telesa, velikosti žleze, hormonskih vplivov, starosti in dednih dejavnikov. Med predele kože, ki so bolj nagnjeni k temu, da se mastijo, štejemo predvsem obraz, lasišče, ramena, prsni koš in hrbet. To razloži, zakaj se akne, mozolji in ogrci pojavijo predvsem na teh območjih. Na povečano delovanje žlez lojnic sicer lahko vplivajo tudi določeni hormoni. Za učinkovito in hitro odpravo ogrcev na T-predelu uporabite NIVEA Clear-up strips obliže za čiščenje por za normalno in mešano kožo, ki temeljito odstranijo ogrce, hkrati pa intenzivno očistijo pore.

 

Loj ima pomembne funkcije.

Kot smo že omenili, loj ohranja kožo mehko in gladko. Poleg tega olje na koži zagotavlja naravno zaščito pred zunanjimi dejavniki. Suha koža, ki ji primanjkuje olja, je bolj krhka ter lahko hitro razpoka. V primeru prekomerne tvorbe olj, se poruši ravnovesje naravnega kislinskega plašča kože, ki ščiti kožo pred bakterijami in mikrobi. Bakterije tako zlahka prodrejo v pore in povzročijo vnetje, kar se pokaže kot nečista koža.

 

Pravilna nega mastne kože

Uravnavajte naravno tvorbo loja. Ne uporabljajte mil, saj po nepotrebnem izsušijo kožo na obrazu in telesu ter tako še dodatno spodbudijo tvorbo loja. Pomembno je, da je mastna koža čista, še posebej na T-predelu. Z rednim čiščenjem kože namreč učinkovito preprečujete, da bi se pojavili mozolji in s tem nadaljnje mašenje por, tvorba loja pa je ponovno uravnotežena. Več nasvetov o pravilnem čiščenju kože na obrazu si lahko preberete v našem članku »Popolno čiščenje obraza v treh korakih«.



Čista koža v le nekaj korakih

1. Upočasnite tvorbo loja.

Prvi korak do čiste in lepe kože je izogibanje vročini, drgnjenju in agresivnim postopkom čiščenja. Mastna koža zelo občutljivo reagira na draženje, zato je pomembno, da ga ste pri čiščenju še posebej nežni. Prav tako je pomembno, da preprečite stres, saj se lahko zaradi kakršnihkoli psihičnih obremenitev pojavi nečista koža!

 

2. Osvežite in navlažite.

Organska rožna voda je dragocena sestavina, ki ima učinkovit antibakterijski in negovalni učinek ter očarljiv vonj. Našli jo boste v vlažilnem kremnem gelu NIVEA Rose Touch za dnevno nego z organsko rožno vodo in hialuronsko kislino, ki poskrbi za mehko in žametno kožo obraza.

 

3. Kožo tonificirajte.

Po vsakem čiščenju kože na blazinico vate nanesite tonik in obrišite kožo. S tem boste pomirili razdražene predele in pripravili kožo na nego, ki sledi. Toniki z določeno vsebnostjo alkohola delujejo kot dezinfekcijsko sredstvo in so zato zelo primerni za mastno kožo. Izdelek naj vsebuje tudi protibakterijske in pomirjajoče sestavine.

nega-nečiste-kože

4. Kožo negujte z izdelki, ki ne vsebujejo olj.

Po čiščenju in tonificiranju, koža na obrazu potrebuje blago in vlažilno kremo za obraz. Izogibajte se bogatim oljnatim in mastnim kremam. Poleg tega naj dnevna in nočna krema vsebujeta sestavine, ki zavirajo tok sebuma in zmanjšajo lesk na obrazu. Dodaten nasvet: Mastna koža na obrazu zahteva izdelke, ki so »nekomedogeni«, kar pomeni, da ne vsebujejo snovi, ki mašijo pore. Ena izmed takih komedogenih snovi, ki mašijo pore, je na primer kakav.

 

5. Odstranite odvečno maščobo.

Matirni puder in ličila brez olj lahko vpijejo odvečni loj na obrazu in pomagajo pri preprečevanju nečiste kože. Če opazite pretiran lesk kože, lahko uporabite tudi papirnat robček in z njim nežno obrišete odvečni loj na obrazu.


čiščenje-obraza

Drugi nasveti proti mozoljem in mastni koži

Piling obraza

Parne kopeli proti mozoljem

Redno si privoščite parno kopel z izvlečkom kamilice ali žajblja. Tako boste odprli pore na obrazu in kožo kar najbolje pripravili na čiščenje.

 

Uporabite piling.

Dvakrat do trikrat tedensko lahko s pilingom nežno odstranite odmrle kožne celice in umazanijo s kože. Če imate velike pore in mozolje, priporočamo čistilni gel z drobci pilinga NIVEA MICELLAIR® Expert, ki vsebuje mlečno kislino in piling delce naravnega izvora in nežno zgladi kožo ter zmanjša videz por.

 

Nega mora biti vlažilna.

Pri negi bodite pozorni, da uporabljate izdelke, ki imajo manj bogato sestavo, a močan vlažilni učinek. Poleg tega naj vsebujejo protibakterijske in pomirjajoče sestavine. Še posebej so primerni lahki fluidi in geli. Mastna koža namreč potrebuje zaščito pred mrazom, vročino in drugimi okoljskimi dejavniki.


nega-obraza

Maske za obraz odstranijo odvečni loj.

Enkrat do dvakrat tedensko lahko uporabite tudi čistilno masko. Preprosto zmešajte pripravek iz zdravilne gline in vode, ki veže odvečni loj. Zdravilno glino lahko kupite v trgovini z zdravo hrano ali drogeriji. Masko pustite na koži dobre pol ure, saj njene pomirjajoče sestavine učinkovito odpravijo vnetja.

Poleg tega priporočamo NIVEA čistilno peel-off masko s hidraminom. To je zagotovo najboljša izbira, če imate mozolje na T-predelu. Izdelek nežno odstrani odmrle kožne celice na obrazu in zmanjša lesk kože, obenem pa koži pomaga povrniti njeno naravno ravnovesje.

 

Običajni pripravki proti mozoljem in mastni koži

Pri negi bodite pozorni, da uporabljate izdelke, ki imajo manj bogato sestavo, ampak močan vlažilni učinek. Poleg tega naj vsebujejo protibakterijske in pomirjajoče sestavine. Še posebej so primerni lahki fluidi in geli. Mastna koža namreč potrebuje zaščito pred mrazom, vročino in drugimi okoljskimi dejavniki.