dve dami, ki se izogibata aknam na hrbtu

Kako preprečiti in odpraviti mozolje na hrbtu

Podobno kot mozolji na obrazu so lahko mozolji na hrbtu boleči in nadležni. Naš vodnik pokriva vse načine, kako jih preprečiti in se jih znebiti.

KAJ SO MOZOLJI NA HRBTU?

Akne na hrbtu je izraz, ki se uporablja za predele z aknami na hrbtu. Po videzu so lahko podobne mozoljem, ki jih lahko najdete na drugih delih telesa, na primer na obrazu – in se običajno tvorijo v skupkih. Čeprav so povsem naravni, lahko povzročijo bolečino in nelagodje, vendar obstaja širok nabor domačih izdelkov in dermatoloških zdravljenj, ki lahko pomagajo.

Ker je koža na hrbtu debelejša kot na ostalih delih telesa, je še posebej nagnjena k mozoljem. Toda katere vrste mozolji lahko nastanejo na hrbtu?


KATERE VRSTE MOZOLJEV LAHKO NASTANEJO NA HRBTU?

Mozolji na hrbtu se lahko razlikujejo po videzu, vendar najpogosteje spadajo v eno od teh štirih kategorij:

 

1. Ogrci: folikel, ki je zamašen z sebumom in katerega zunanji del oksidira z zrakom okoli sebe ter tvori črn čep

2. Beli ogrci: podobni črnim ogrcem, vendar glava ni izpostavljena zraku, zato je po videzu bela

3. Ciste: te, z gnojem napolnjene izbokline, so posledica kopičenja bakterij v lasnem mešičku in nastanejo globoko pod površino kože.

4. Rdeče izbokline: lahko so občutljive na dotik in so posledica vnetega lasnega mešička.


KAJ POVZROČA MOZOLJE NA HRBTU?

Tako kot na drugih delih telesa tudi mozolji na hrbtu ponavadi nastanejo, ko se pore zamašijo z umazanijo, znojem in odmrlimi kožnimi celicami. Prav tako, če je vaša koža nagnjena k madežem, vaše pore najverjetneje prekomerno proizvajajo sebum, kar lahko privede do kopičenja in zamašitve tudi na hrbtu. Obstajajo pa tudi drugi ključni dejavniki, ki lahko povzročajo mozolje na hrbtu:

1. Trenje zaradi oblačil: tesna oblačila ali težki nahrbtniki lahko dražijo kožo, kar vodi do mozoljev.

2. Hormoni: čezmerno nastajanje sebuma je lahko posledica hormonskih sprememb, zato so akne pogost pojav med puberteto in tudi med menstruacijo.

3. Slaba higiena: nepranje rjuh in oblačil lahko privede do kopičenja bakterij, ki se ujamejo v pore in povzročijo vnetja, ki so razlog za nastanek mozoljev.

4. Prehrana: mozolji na hrbtu se lahko pojavijo, če vaša prehrana vključuje velik delež mlečnih izdelkov ali ogljikovih hidratov. Uživanje prekomernih količin ogljikovih hidratov lahko zviša raven krvnega sladkorja in insulina, kar posledično prispeva k nastanku mozoljev.

 ženska, ki se izogiba aknam na hrbtu
ženska s pegami na hrbtu

5. Dednost: če sta oba starša imela akne, obstaja velika verjetnost, da jih bo imel tudi otrok. Na primer, eden od staršev ima dedno bolezen, ki povzroča hormonsko neravnovesje, kar lahko prispeva k izbruhu aken.

6. Izdelki za nego kože: nekateri izdelki za nego kože lahko aktivno izsušijo kožo, kar lahko poveča proizvodnjo sebuma in poslabša mozolje.

7. Stres in tesnoba: produkcijo beljakovin citokinov lahko sprožita stres in tesnoba. Ti proteini lahko razdražijo žleze lojnice, ki posledično proizvajajo odvečno sebumsko olje in na koncu prispevajo k nastanku mozoljev.

8. Komodogeni izdelki za umivanje: izdelki, ki vsebujejo komodogene sestavine, lahko zamašijo pore. Takšni izdelki vključujejo na primer odišavljena sredstva za umivanje telesa, natrijev lavril sulfat (sredstvo za penjenje v nekaterih milih) in nekatera olja, kot je kokosovo olje.


KAKO LAHKO PREPREČITE MOZOLJE NA HRBTU?

Morda se ne boste v celoti znebili aken na hrbtu, vendar obstaja vrsta ukrepov, s katerimi jih lahko vidno zmanjšate. To je naših devet preventivnih nasvetov:

1. HIGIENA:

Z rednim prhanjem in uporabo nežnega čistila poskrbite za čim bolj čisto kožo. Če je mogoče, se odločite za nekomodogeno čistilo, ki je zasnovano posebej za kožo, nagnjeno k nepravilnostim, in se po kakršnikoli vadbi obvezno umijte, da preprečite zadrževanje znoja v vaših porah.

2. NOSITE OHLAPNA OBLAČILA:

Oprijeta oblačila in sintetične tkanine lahko ujamejo znoj in bakterije, kar  prispeva k nastanku mozoljev. Če je mogoče, izberite ohlapna oblačila, ki dihajo in so iz naravnih materialov, kot je bombaž.

3. POGOSTO PERITE SVOJA OBLAČILA:

Umazana oblačila lahko vsebujejo znoj in umazanijo, ki prispevata k nastanku mozoljev. Redno perite svoja oblačila, da preprečite nabiranje, in takoj po vadbi zamenjajte preznojeno vadbeno opremo.

4. OSTANITE HIDRIRANI:

Dehidrirana ali suha koža je pogosto vzrok za čezmerno nastajanje sebuma – to lahko zmanjšate tako, da pijete veliko vode, zaradi česar bo vaša koža hidrirana.

5. OBVLADAJTE STRES:

Stres je pogost vzrok za mozolje. Meditacija in vadba sta odlična načina za sprostitev uma, ki ju lahko vključite v svojo dnevno rutino, pa tudi 7-8 ur spanca na dan lahko pomaga zmanjšati stres.

6. IZOGIBAJTE SE DOTIKANJU HRBTA:

Umazanija in bakterije se lahko prenesejo na kožo, kar lahko povzroči okužbo ali kako drugače poslabša akne na hrbtu.

7. PILING:

Nežno luščenje odmrlih kožnih celic na hrbtu lahko pomaga, vendar se raje izogibajte ostrim pilingom, ki lahko razdražijo kožo in poslabšajo videz mozoljev.

8. IZOGIBAJTE SE NOŠENJU TEŽKIH NAHRBTNIKOV:

Čeprav to morda ni mogoče ali priročno, bo zmanjšanje bremena nahrbtnika ali izbira torbe za čez ramo zmanjšalo pritisk na hrbet.

9. JEJTE ZDRAVO IN URAVNOTEŽENO PREHRANO:

Dieta, ki je bogata s hranili in vsebuje veliko sadja ter zelenjave, vam lahko pomaga ohranjati zdravo in čisto kožo. Izogibajte se prevelikim količinam nezdrave in sladke hrane. Če opazite, da se vaši simptomi razvijejo ali poslabšajo po zaužitju prevelike količine mlečnih izdelkov ali predelanih žitaric, razmislite o vodenju dnevnika in odstranitvi teh skupin živil iz svojega jedilnika.


KAKO SE LAHKO ZNEBITE MOZOLJEV NA HRBTU?

1. Poskrbite za čisto kožo: poleg tega, da preprečite nastajanje mozoljev na hrbtu, je vzdrževanje čiste kože zmeraj priporočjivo. Vsekakor pa se izogibajte premočnemu drgnjenju.

 

2. Redno perite posteljnino in brisače: tako se boste izognili kopičenju bakterij.

 

3. Ne praskajte in ne stiskajte mozoljev: ne samo, da bo to poslabšalo videz mozoljev, ampak lahko prek dotika mozolj okužite z bakterijamim kar sčasoma povzroči brazgotine.

 

4. Odločite se za lahko, matirajočo kremo za sončenje: goste kreme za sončenje za telo lahko dodatno zamašijo pore, zato bo uporaba redkejše oziroma lahke kreme za sončenje na
prizadetih predelih pomagala zmanjšati to tveganje.

 

Sprej za zaščito pred soncem Sensitive ZF 50+ vsebuje organsko aloe vero in jojobino olje, ki pomirita občutljivo kožo ter zagotavljata učinkovito in takojšnjo UV zaščito.

ženska, ki sedi na soncu
dve ženski uživata na soncu

5. Uporabite izdelke za lokalno nego madežev: če se želite znebiti majhnega števila mozoljev, lahko uporabite izdelke proti madežem, ki vsebujejo benzoil peroksid ali salicilno kislino, saj pomagata zmanjšati vnetje in ohraniti čiste pore.

 

6. Lokalna nega: odvisno od količine mozoljev se lahko odločite za lokalno zdravljenje brez recepta. To običajno vključuje AHA in zgoraj omenjene sestavine, ki so lahko učinkovite pri odpravljanju simptomov aken na hrbtu.

 

7. Peroralno zdravljenje: peroralno zdravljenje je lahko cenovno ugodneje, še posebej v primeru prizadetosti velike površine kože. Če razmišljate o tej možnosti, je najbolje, da se prej posvetujete z dermatologom, ki bo priporočil in predpisal najprimernejše zdravljenje za vas.

 

8. Posvetujte se z dermatologom: če vaši mozolji ne izginejo in vas skrbijo brazgotin, se pogovorite z dermatologom, ki bo najbolje ocenili vaše stanje, in vam svetoval o nadaljnjem zdravljenju.


SO MOŠKI BOLJ NAGNJENI K MOZOLJEM NA HRBTU?

Čeprav se akne na hrbtu lahko pojavijo tako pri moških kot pri ženskah, so moški bolj nagnjeni k temu kot ženske. Eden od glavnih dejavnikov je, da imajo moški običajno višje ravni testosterona, hormona, ki lahko med drugim vodi do povečane proizvodnje sebuma, ki maši pore.

ALI SO MOZOLJI NA HRBTU ZNAK ČESA DRUGEGA?

Mozolji na hrbtu običajno niso simptom drugih zdravstvenih stanj – vendar so v nekaterih primerih lahko znak hormonskega neravnovesja ali drugega zdravstvenega stanja. Mozolji se na primer lahko pojavijo na hrbtu žensk z diagnozo sindroma policističnih jajčnikov (PCOS), hormonske motnje, ki lahko povzroči akne.

Tudi zdravila lahko povzročijo mozolje na hrbtu. Sem spadajo nekatera zdravila za zdravljenje depresije, katerih stranski učinek so lahko akne. Če začnete opažati mozolje po začetku jemanja novega zdravila, je najbolje, da jih spremljate in se posvetujete z zdravnikom, če te sčasoma ne izginejo.


SO MOZOLJI NA HRBTU VEDNO AKNE?

Mozolji na hrbtu niso nujno simptom aken. Pojavijo se lahko kot posledica drugih pogostih kožnih bolezni, kot so:

 

1. Vročinski izpuščaj: pojavi se, ko se znoj ujame v znojne kanale, kar povzroči nastanek majhnih mozoljev ali rdečih izboklin. Vendar ti navadno izginejo, ko se koža lahko ohladi.

 

2. Alergijske reakcije: prej omenjene prehranske intolerance lahko povzročijo izbruhe mozoljev. Drugi prehranski dejavniki, ki so lahko povzročitelji, pa vključujejo presežek sladkorja, predelano meso, živila z visokim glikemičnim indeksom in hitra prehrana.

 

3. Folikulitis: to je vnetje lasnih mešičkov, ki lahko povzroči nastanek majhnih rdečih izboklin, ki se oblikujejo okoli lasnega mešička.

nasmejana ženska s sivimi lasmi

KAKO SE MOZOLJI NA HRBTU RAZLIKUJEJO OD TISTIH NA OBRAZU?

Čeprav so mozolji na hrbtu morda po videzu podobni tistim na obrazu, obstajajo tri ključne razlike med njimi:

1. Velikost: kožne pore na hrbtu so večje od tistih na obrazu, kar pomeni, da se lažje zamašijo z odvečnim sebumom, odmrlimi kožnimi celicami in bakterijami.

2. Silovitost: mozolji na hrbtu so lahko bolj boleči kot mozolji na drugih predelih, saj je koža hrbta veliko debelejša, kar pomeni, da lahko izbruhi nastanejo globlje pod površino.

3. Odpravljanje: koža na hrbtu je lahko zaradi svoje debeline manj občutljiva na lokalno nego aken. Dober primer je benzoil peroksid, ki lahko pomaga nadzorovati bakterije, ki prispevajo k nekaterim oblikam mozoljev. Poleg tega je uporaba izdelkov za lokalno nego lahko draga zaradi velike površine hrbta, zato je odločitev za peroralno zdravljenje lahko stroškovno učinkovitejša.

Čeprav ni ustvarjena za zdravljenje mozoljev na hrbtu, pa NIVEA ponuja linijo, posebej oblikovano za odpravljanje simptomov aken na obrazu. NIVEA Derma Skin Clear izdelki proti aknam uporabljajo močne aktivne sestavine, kot so salicilna kislina, niacinamid in glikolna kislina, za globinsko čiščenje in odmaševanje por, kar lahko pomaga obvladovati mozolje na obrazu.