Ženska Nasmejana

Kaj je melazma?

Preberite naš vodnik o vsem, kar morate vedeti o melazmi in kako posvetliti melazmo na obrazu

Melazma

Melazma, imenovana tudi kloazma, je bolezen, ki povzroča temne, razbarvane lise, ki so običajno črne ali zelene barve (ime izhaja besede iz melas, grške besede za črno, ali besede cholas, ki pomeni zelenkasto), ploščati in pegam podobni madeži na koži.
  
Gre za pogosto bolezen, zlasti v nosečnosti. Tako ženske kot tudi moški lahko razvijejo melazmo, je pa veliko pogostejša pri ženskah in se običajno začne med 20. in 40. letom starosti.
  
Melazma je neškodljiva – ni boleča, srbeča ali neprijetna in se ne bo razvila v kožnega raka – vendar se lahko ljudem zaradi nje počutijo manj samozavestno. Lahko jo posvetlimo, ali vsaj zmanjšamo, včasih pa lahko izgine kar sama.
  
Se sprašujete, kaj je melazma? Berite dalje, da izveste več o vzrokih melazme, melazmi na obrazu in o tem, kako jo odstraniti.

Kaj je melazma?

Melazma je kožna bolezen, ki povzroča razbarvane lise - običajno rjave ali modro-sive lise ali pegam podobni madeži. Najpogostejša je melazma na obrazu, čeprav se lahko razvije tudi na drugih delih kože, ki so pogosto izpostavljeni soncu, kot so vrat in podlakti.
  
  
Melazma je za dermatologe nekoliko skrivnostna bolezen, vendar se domneva, da jo povzročajo kožne celice, ki proizvajajo pigment (melanociti), te pa proizvajajo preveč pigmenta (melanina). Ta prekomerna proizvodnja celic določa barvo vaše kože.
  
  
 Melazma je lahko videti kot starostne ali sončne pege, vendar so lise melazme običajno večje.

Mlada ženska na soncu

Kaj je melazma na obrazu?

Melazma na obrazu je simetrična, z ujemajočimi se znamenji na obeh straneh obraza.
  
  Melazma na obrazu se običajno pojavi na:
  - licih
  - zgornji ustnici
  - čelu
  - nosu
  
Melazmo na obrazu sproži izpostavljenost UV svetlobi zaradi sonca ali uporabe solarijev, medtem ko lahko izdelki za nego kože, ki dražijo vašo kožo, celo poslabšajo melazmo na obrazu.
  
Dobra rutina nege kože lahko pomaga zmanjšati videz melazme na obrazu. NIVEA Cellular Luminous 630 dnevna krema SPF 50 deluje na obstoječo pigmentacijo, da posvetli temne madeže in zmanjša njihovo velikost, hkrati pa uravnoteži novo proizvodnjo melanina, da prepreči nastanek novih madežev.
  
Uporaba zaščitnega faktorja je najboljša obramba pred melazmo na obrazu. Krema za sončenje ščiti vašo občutljivo kožo na obrazu pred poškodbami kože zaradi UVA in UVB žarkov, kot je melazma, ter pred prezgodnjim staranjem kože.

Vzroki melazme

  • Melazma je običajno bolj opazna poleti in se izboljša v zimskih mesecih.
  • Medtem ko strokovnjaki niso povsem prepričani, kaj povzroča melazmo, je znano, da se prej razvije pri ljudeh s temnejšo poltjo kot pri tistih s svetlejšo.
  • Znano je, da jo lahko sprožita tudi občutljivost na estrogen in progesteron.
  • To pomeni, da so možnosti za razvoj melazme večje, če jemljete kontracepcijske tablete, ste noseči ali prejemate hormonsko terapijo.
uv_woman_rdeče_lase
Drugi dejavniki vključujejo:

 

- Družinska anamneza: približno 33 % do 50 % ljudi z melazmo je poročalo, da jo ima nekdo drug v družini. Pri večini enojajčnih dvojčkov imata oba melazmo.

- Stres in bolezni ščitnice naj bi bili tudi vzroki za melazmo

- Izpostavljanost soncu: ultravijolični žarki vplivajo na celice, ki nadzorujejo pigment (melanocite).

- Redkokdaj lahko tudi druge zdravstvene težave, ki vplivajo na hormone (kot so težave s ščitnico), povzročijo melazmo, polet tega še nekatera druga zdravila, kot so antiepileptiki

- LED zasloni: melazmo lahko povzročijo LED luči na televizijskih zaslonih, prenosnih računalnikih, telefonih in tablicah.


Melazma v nosečnosti

Hormonske spremembe, zlasti presežek estrogena in progesterona v nosečnosti, lahko sprožijo melazmo, od tod tudi njen vzdevek 'maska nosečnosti'. Temne lise ali madeži se lahko pojavijo na čelu, licih, bradi ali okoli ust in lahko tekom nosečnosti postanejo še temnejši. Morda boste opazili tudi, da lise potemnijo na sončni svetlobi.

Nasmejane rjavolaska

Temne lise, ki se pojavijo med nosečnostjo, običajno zbledijo v nekaj mesecih po porodu, ko se raven hormonov povrne na normalno in telo preneha proizvajati toliko kožnega pigmenta ali melanina.

 

Stanje je zelo pogosto pri nosečnicah, prizadetih je približno 50% nosečnic. 

Melazma v nosečnosti je neškodljiva, vendar lahko zmanjšate njen videz z vsakodnevno uporabo zaščitnega faktorja in s spremembo svoje rutine nege kože, tako da vključite sestavine, ki zmanjšajo videz melazme na obrazu.


Epidermalna melazma

 

Melazmo delimo na tri vrste:


- Epidermalna melazma
- Dermalna melazma
- Mešana melazma
  
Epidermalna melazma pomeni, da je pigment (melanin) v bolj površinskih plasteh kože, imenovanih povrhnjica. Pri dermalni melazmi je povečan kožni pigment v globlji plasti kože (dermis). Mešana melazma je kombinacija epidermalne in dermalne melazme in je najpogostejša.

 

Epidermalno melazmo definirajo:

- mejni, dobro definirani pigmenti
- temno rjave lise
- se na splošno bolje odziva na zdravljenje
- se zdi bolj očitna pod črno svetlobo

spf_cream_girl_portrait

Blažila za melazmo

Zdravila za melazmo ni, obstajajo pa zdravljenja melazme, ki lahko pomagajo zmanjšati njen videz.

 
Povsem mogoče je, da melazma izgine brez zdravljenja, zlasti če melazmo sproži nosečnost ali hormonska zdravila.
 
Melazma se lahko počasi odzove na zdravljenje in se, tudi če ste jo pozdravili, po prekinitvi zdravljenja pogosto vrne, zlasti če je prizadeto območje izpostavljeno soncu. Večina primerov melazme bo sčasoma zbledela, zlasti če se boste dobro zaščitili pred sončno svetlobo in drugimi viri svetlobe – obstajajo pa tudi načini za pomoč pri odstranjevanju melazme ali njenem dolgoročnem zmanjševanju.

ženska_nasmeh
ženska v modrem bikiniju
Kako zmanjšati melazmo:
Zmanjšajte izpostavljenost soncu in vsak dan uporabljajte kremo za sončenje. Koža, ki jo prizadene melazma, ob izpostavljenosti svetlobi potemni bolj kot koža okoli nje, zato sta izogibanje soncu, zlasti v času največje obremenitve, in zaščita pred soncem zelo pomembna. Za preprečevanje melazme se priporoča nanašanje dnevne kreme za obraz z zaščitnim faktorjem, da kožo zaščitite pred škodljivimi UV žarki.
Kako zmanjšati melazmo:
Ko ste na soncu, nosite zaščitna oblačila, vključno s klobukom s širokimi krajci ali kapo, da pokrijete obraz
product_carousel_slide_4
Kako zmanjšati melazmo:
Izdelki za nego kože proti temnim madežem, kot je naša Cellular LUMINOUS630 Anti Dark Spot serija - ki cilja na bistveni vzrok za tri glavne vrste temnih madežev - izpostavljenost soncu, staranje in hormonske spremembe med nosečnostjo ali menopavzo. Vidne rezultate lahko vidite po štirih tednih.

Kako jo diagnosticirati?

Dermatolog ali splošni zdravnik običajno ponudi klinično diagnozo na podlagi pregleda z Woodovo svetilko in dermatoskopom. Včasih se lahko opravi tudi biopsija kože.
  
Melazma ni rakava in ne bo povzročila raka. Vendar pa je pomembno, da vam vsakršne zaskrbljuoče spremembe na koži pregleda zdravnik splošne medicine.